Zpět 10911

Miroslav Bárta

Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. je český egyptolog a archeolog, ředitel Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze. Vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu, těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě (A. von Humboldt, Fulbright stipendum, cena nadace Michela Schiff Giorgini), v letech 2003 a 2004 vyučoval na americké University of Pennsylvania, v roce 2014 byl Marilyn and William K. Simpson endowed chair profesor, American University in Cairo.

Kromě egyptologie, kde se mimo jiné zaměřuje na období stavitelů pyramid, historii a archeologii 3. tis. př. Kr., se dlouhodobě zabývá studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací v mezioborové perspektivě bádání. Výsledkem jeho práce v této oblasti jsou knihy s názvy Něco překrásného se končí (2008), Kolaps a regenerace (2011), Civilizace a Dějiny (2013) nebo Povaha Změny (2015). Jeho teorie a jejich aplikace vzbudily velký zájem i na mezinárodních fórech OECD, v podnikatelské sféře či v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Právě vychází jeho poslední práce Příběh civilizace (Praha, Academia, září 2016), ve které nabízí odpovědi na mnohé otázky spojené s vývojem civilizací včera i dnes.

Cesta nahoru a dolu táž jest


Vždy jsem věřil, že bádání o minulost a archeologie zvlášť je zejména o konkrétních lidských osudech a myšlenkách. Je to jako s astronomií, člověk se zabývá tím, co bylo, aby lépe pochopil sám sebe a to, co možná bude.

Zpět