Martin Šonka

Martin je mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii kategorie unlimited - freestyle, také je člen reprezentace České republiky v letecké akrobacii kategorie unlimited. V roce 2010 se stal prvním českým pilotem v prestižní sérii Red Bull Air Race, ve které působí dodnes. Má za sebou 12 let kariéry vojenského pilota v Armádě České republiky, kde létal mimo jiné na strojích JAS-39 Gripen.

Létání se Martin naplno věnuje od svých 17 let. Začínal jako pilot kluzáků, o dva roky později přešel i na motorové letouny. Na Vojenské akademii v Brně vystudoval obor pilot bojového letounu, k čemuž přidal studium oboru Management, marketing a logistika v dopravě na univerzitě v Pardubicích.

Od roku 2001 létal Martin akrobacii na kluzácích a v roce 2003 začal i s akrobacií na motorových letounech. O rok později se stal členem českého reprezentačního týmu v letecké akrobacii a v současnosti závodí s letounem Extra 300 SR v kategorii Unlimited.

Když k úspěchu potřebujete křídla


O cestě, která stojí za splněným dětským snem. O cestě, která vede do kokpitu nadzvukové stíhačky a do špičky světové letecké akrobacie. A také o tom, že trénink špičkového leteckého akrobata bolí. Někdy opravdu hodně. Zkrátka jak to vypadá, když máte křídla...

Zpět